top of page
IMG_0351.JPG

Луференко Наталія Микитівна

Посада: вчитель біології, основ здоров'я, хімії та природознавства

Стаж роботи: 31 рік

Опис досвіду вчителя Луференко Н.М

Я, Луференко Наталія Микитівна, вчитель біології, хімії, природознавства та основ здоров'я.

 

Стаж роботи - 31 рік. Спеціаліст вищої категорії. Старший вчитель.

 

Життєве кредо: Вчити - значить вести до успіху.

 

Педагогічне кредо: Єдиний шлях, що веде до знань - це діяльність (Бернард Шоу).

 

Проблема, над якою працює вчитель: Формування екологічної свідомості учнів та здорового способу життя через використання ІКТ.

 

Проблема, над якою я працюю, сприяє  формуванню екологічної свідомості та здоров’я - збережувальної  компетенції. Актуальність проб-

леми полягає у формуванні особистості, з розвиненими потребами до пізнання та саморозвитку. Щоб досягти результату використовую тради-

ційні методи навчання та впроваджую нові  технології.

 

Надзвичайно важлива роль у наданні теоретичних знань про здоров'я, формуванні можливостей здорового способу життя учнівської молоді, вихованні відповідального ставлення до свого здоров'я покладено на сучасну школу.

Мета сучасної школи - підготовка дітей до життя. Кожен учень має отримати під час навчання знання, що знадобляться йому в майбутньому житті.

Діти є такою категорією населення, яка потребує особливої уваги. Питання збереження здоров'я дітей і молоді має першочергове значення для розвитку суспільства.На основі знань, умінь і навичок можуть бути сформовані практичні навички, наприклад надання першої медичної допомоги, дотримання гігієни, правильне та доцільне користування медичними препаратами й косметичними засобами.

Життєві навички людина може застосовувати у власній поведінці або спрямовувати на інших, на зміни в оточенні задля досягнення позитивного та безпечного для здоров'я стану.

 

З метою активізації пізнавальної активності застосовую: метод навчальної гри, метод проектів, метод лаконічності, метод дискусії, метод структурності, метод робочої гіпотези.

 

Своєї мети досягаю завдяки науковому викладанню предмета; доброму знанню учнями програмового матеріалу; глибокому аналізу біологічних задач; проведенню уроків-досліджень; активізації пізнавальної діяльності учнів.

 

Для стимулювання інтересу до навчання важливим є все, а особливо сама постать учителя, його вимогливість, принциповість, доброзичливість і, звичайно, глибокі знання та вміння віддавати їх своїм вихованцям.

Сучасний урок з біології має забезпечити нормальне функціонування й розвиток дитячого організму. Урок не тільки навчає, але й виховує. Головне на уроці – виховання  допитливості, прагнення пізнати непізнане, дізнатись нове про відоме. Працюючи за інноваційними технологіями особливу увагу я намагаюсь приділяти інтерактивному навчанню, а саме мотиваційному аспекту уроку.  Інтерактивна модель навчання передбачає: сприятливий клімат на уроці, уміння учнів спілкуватися, бажання вчителя спілкуватися з учнями «на рівних». Учитель перестає бути єдиним джерелом інформації, є рівним учасником. У ході навчання за цією моделлю учень вчиться робити вибір, шукати і аналізувати інформацію, захищати свою точку зору, добирати найбільш переконливі аргументи. Інтерактивна модель  навчання сприяє формуванню навичок і вмінь, виробленню цінностей, створенню атмосфери співпраці, взаємодії, дає учителю можливість стати справжнім лідером дитячого колективу. Кредо інтерактивного навчання:

Те, що я чую, я забуваю.

Те , що я бачу і чую, я трохи пам’ятаю.

Те, що я бачу, чую й обговорюю, я починаю розуміти.

Коли я бачу, чую, обговорюю й роблю, я одержую знання і вміння.

Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром.

Для успішного впровадження технологій розвивального навчання необхідно пам’ятати, що уроки мають захоплювати учнів, пробуджувати в них інтерес до самостійного мислення та дій. Тому дуже важливо на початку заняття створити позитивну психологічну атмосферу, яка сприятиме розвитку особистості. Дітей потрібно вразити, здивувати, зацікавити та інтригувати.

 

На своїх уроках часто використовую творчі (ситуативні, проблемні) завдання — це взаємозв'язок пізнавального та розумового завдань.

Його розв'язання вимагає від учня застосування раніше засвоєних знань та вмінь у новій ситуації, їх комбінацію та переплетення, побудову їх на основі способу розв'язання, бачення нової проблеми в традиційній ситуації, бачення структури і нової функції об'єкта. Важливе також напруження думки, збудження розумової діяльності.

Використання творчих завдань дає змогу перевірити, як учень навчився оперувати, й одночасно вчить самостійного пошуку нових знань і способів діяльності.

Отже, творчі завдання, на відміну від репродуктивних, здатні підняти школярів на більш високий рівень їхнього розумового розвитку.

Методика розв'язання пропонованих творчих завдань включає в себе ланцюжки рішень окремих пізнавальних підзавдань, кожне з яких носить переважно репродуктивний характер і не становить особливих труднощів. Учень легко може їх виконати, спираючись на вже набутий обсяг знань. Сукупність таких підзавдань породжує творчість школяра. На уроках біології є можливості для того, щоб учні намагалися доводити й обґрунтовувати свої міркування, використовуючи запас знань або наочність. Так, з'ясовуючи відмінності між кореневищем рослин і коренем, учні спочатку не можуть дати правильну відповідь, але пропонують різні міркування, іноді помилкові (кореневище росте горизонтально, а корінь — вертикально; на кореневищі є бруньки, а на коренях їх немає; кореневище може зеленіти на світлі, а корені не зеленіють тощо). Обговорення цих міркувань супроводжується вивченням роздавального матеріалу — живих рослин або гербарних зразків. Зрештою учні доходять висновку, що кореневище — це видозмінений пагін, який хоч і не має зелених листків, але володіє всіма іншими ознаками, характерними для пагона.

Вміння розбити завдання на підзавдання, встановити послідовність їх розв'язку, логічний хід міркувань і становитиме основну складність під час вирішення вихідного матеріалу.

 

Сучасні методи та прийоми, описані у досвіді, як правило, сприймаються учнями з інтересом, викликають прагнення глибше оволодіти предметом.

Діти на таких уроках працюють творчо, зацікавлено, що сприяє активізації процесів сприйняття та запам'ятовування. Невимушена атмосфера, вільне спілкування налаштовують на виникнення позитивних емоцій, а це, у свою чергу, допомагає активному процесу розвивального навчання, ефективної комунікації.

Учитель у цьому випадку тільки стимулює навчальний процес, допомагає встановити взаємодію між окремими учнями та їх групами, створює мікроклімат довіри, співпраці, співпереживання за результат спільної роботи. У кінцевому результаті учні не тільки краще засвоюють навчальний матеріал, а й удосконалюють прийоми самостійного оволодіння знаннями, комунікативної взаємодії. Саме за таких умов можливе навчання і виховання особистості, підготовленої до майбутнього, в якому необхідно розв'язувати проблеми та приймати конкретні рішення.

Впродовж 2017-2020 рр. учні були переможцями та призерами олімпіад, конкурсів; захищали наукові роботи.

 

 

 

ОСВІТА

 

Дніпропетровський державний університет імені О.Гончара, біологічний факультет.

bottom of page